Groen licht voor het definitieve ontwerp

Gemeenteraad geeft groen licht voor meest circulaire theater ter wereld

De gemeenteraad van Oss heeft op donderdagavond 22 mei ingestemd met de begroting en het ontwerp voor de vernieuwbouw van De Lievekamp. Daarmee is de volgende belangrijke stap gezet richting de realisatie van een toekomstbestendig, duurzaam en circulair gebouw met  theater De Lievekamp, Muzelinck, centrum voor de kunsten en tal van andere aanbieders.

Het besluit van de gemeenteraad bevestigt het vertrouwen in het ambitieuze plan dat eerder al werd gepresenteerd in het huidige theater. De Lievekamp is al bijna zestig jaar een belangrijke culturele plek in Oss. Het gebouw is echter verouderd, technisch niet meer van deze tijd en slecht toegankelijk voor mensen met een fysieke beperking. De vernieuwbouw biedt niet alleen een oplossing, maar vormt ook een unieke kans om een theater neer te zetten dat wereldwijd vooroploopt op het gebied van circulariteit. Wethouder Dolf Warris: “Er gaat op deze plek iets gebeuren dat nog nooit ergens is gebeurd. We gaan het meest circulaire theater ter wereld bouwen.”

Ruimte voor cultuur, duurzaamheid en ontmoeting

Het nieuwe theater krijgt een Grote Zaal met meer dan 900 zitplaatsen, zodat ook grote producties in Oss kunnen blijven spelen. De huidige Grote Zaal wordt verkleind naar 350 zitplaatsen (of 600 staanplaatsen) en er komt een extra zaal met 100 stoelen. Ook foyers, het theatercafé en backstage-ruimtes worden vernieuwd. Muzelinck, het Centrum voor de Kunsten, krijgt een plek in het nieuwe gebouw.

Een bijzonder circulair element in het ontwerp is het hergebruik van materialen uit het voormalige Zuiderstrandtheater in Den Haag. Hierdoor wordt veel CO₂-uitstoot bespaard en krijgt bestaand materiaal een tweede leven.

Wethouder Frank den Brok geeft aan: “We hebben dit goed voorbereid en financieel verantwoord opgebouwd. De investering van circa 74 á 75 miljoen euro is gedekt, zonder dat er extra geld nodig is in tijden van bezuinigingen.”

Een theater van en voor Oss

Tijdens de bouw blijft het huidige theater in gebruik, zodat de culturele programmering kan doorgaan. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan het ophalen van verhalen van bezoekers, artiesten en medewerkers om het nieuwe theater niet alleen fysiek, maar ook inhoudelijk te verankeren in de stad.